24 organizacije i udruge, istraživači, terapeuti, pacijenti i građani iz 17 europskih zemalja pripremaju jednogodišnju kampanju za prikupljanje milijun potpisa kako bi potaknuli Europsku komisiju na poduzimanje akcije za terapije potpomognute psihodelicima u europskom zdravstvenom sustavu.
Danas, na Svjetski dan mentalnog zdravlja, najavljujemo službeni početak Europske građanske inicijative Psychedelicare 14. siječnja 2025. godine, kako bismo pozvali na buduće uvođenje terapija potpomognutih psihodelicima u europske zdravstvene sustave.
Europska komisija službeno je registrirala inicijativu 11. rujna, a podržale su je mnoge organizacije i znanstvena društva kojima je u fokusu mentalno zdravlje i s njime povezana znanstvena istraživanja. Jedna od ovih organizacija je i Nepopularna psihologija te nam je jako drago biti dio priče koja se trudi promijeniti stav prema psihodelicima u medicini na razini EU.
Društveni i ekonomski troškovi krize mentalnog zdravlja očiti su svima koji se ovim problemom bave. 1 od 6 osoba suočava se s tegobama mentalnog zdravlja, a polovica ih se osjećala depresivno ili anksiozno u posljednjih 12 mjeseci. Do 50% psihijatrijskih pacijenata ne reagira na trenutno dostupne terapije. Financijski troškovi mentalnih problema procijenjeni su na 4,2% godišnjeg BDP-a Europske Unije, što iznosi 600 milijardi eura godišnje.
U međuvremenu, znanstveno se sve više dokazuje učinkovitost terapija potpomognutih psihodelicima. One mogu pružiti robusna, sigurna i brza klinička poboljšanja s trajnim učincima u liječenju stanja kao što su posttraumatski stresni poremećaj (PTSP), depresija, opsesivno-kompulzivni poremećaj, anksioznost zbog kraja života i poremećaji ovisnosti i zlouporabe psihoaktivnih tvari. Terapije potpomognute psihodelicima u određenim su skupinama pacijenata pokazale bolje rezultate u odnosu na druge trenutno dostupne terapije. Jedan je od primjera depresija otporna na liječenje, gdje tradicionalne metode često nisu uspijevale, ali su pristupi potpomognuti psihodelicima pokazali obećavajuće ishode u kliničkim ispitivanjima.
U tom smislu, inicijativa podržava pravo građana Europske unije da po potrebi imaju pristup priuštivoj terapiji potpomognutoj psihodelicima.
"Naš je cilj smanjiti patnju te poboljšati kvalitetu života, što su ciljevi za koje se vrijedi boriti", citat je koji došao je iz naših redova (Mario Zulić), nacionalni koordinator za Hrvatsku
Kako bi se Europska komisija formalno pozvala da omogući pravovremeni, financijski prihvatljivi, sigurni i legalni pristup terapiji potpomognutoj psihodelicima, počevši od 14. siječnja 2025. tijekom jedne godine nastojat će se prikupiti milijun potpisa u barem 7 država članica EU. Ako kampanja ostvari ovaj cilj, Europska komisija imat će 6 mjeseci da odgovori na ovu inicijativu te da navede hoće li poduzeti određene mjere, i ako da, koje.
"U siječnju započinje godinu dana duga kampanja koja može donijeti nadu milijunima Europljana koji pate od problema mentalnog zdravlja" navodi Theo Giubilei, osnivač inicijative PsychedeliCare.
"Psihodelične terapije mogu otvoriti nove mogućnosti u brizi o mentalnom zdravlju te pokrenuti pravu renesansu dobrobiti. Naš je cilj potaknuti konstruktivnu raspravu temeljenu na dokazima kako bi se u potpunosti istražio njihov terapeutski potencijal" ističe Annarita Eva, članica Eumans-a i nacionalna koordinatorica za Italiju.
Kako bi naučili više o inicijativi ili joj se i sami priključili, posjetite službenu web stranicu Psychedelicare te zapratite profile na LinkedInu, Instagramu i Facebooku.