U Hrvatskoj se 18. Tjedan psihologije održava od 17. do 23. veljače pod temom očuvanja mentalnog zdravlja. Kao i obično, u obilježavanje ovog događaja uključuju se brojni psiholozi, stručnjaci, studenti, zainteresirani, ali i Nepopularna psihologija. Donosimo sažetak besplatnih online predavanja s kojima sudjelujemo.
Mentalno zdravlje muškaraca
Ako ste krajem studenog prošle godine propustili Nepopularni razgovor, evo nove prilike. U ponedjeljak 17. veljače s početkom u 18 h, putem ove poveznice, možete biti dio otvorenog razgovora o nekim mitovima i društvenim očekivanjima koja mogu imati značajne negativne posljedice na život i dobrobit muškaraca. Tih mitova i zabluda o muškarcima ne nedostaje, a oni zahvaćaju gotovo sve aspekte života – zdravlje, karijeru, fizički izgled, psihičko i emocionalno funkcioniranje, romantične i seksualne odnose te mnogo drugih. Kao društvo sve više njegujemo, ili se zaplićemo u, samodostatan stil života koji sa sobom nosi izazove usamljenosti i otežanog održavanja ili sklapanja odnosa, ne samo s romantičnim partnerima, već i s prijateljima i drugim važnim osobama u našoj socijalnoj mreži.
Pričat ćemo o tome kako i zašto ti mitovi nastaju, kako se nositi i protiv njih boriti te kako brinuti o svom (mentalnom) zdravlju ili zdravlju muškaraca u našim životima. Važnost ovih tema često se podcjenjuje, a mi želimo stvoriti mjesto i vrijeme u kojem ćemo im pristupiti na suosjećajan, informativan i neosuđujući način. Ovim predavanjem pridružujemo se aktivnostima Tjedna psihologije udruge PSIHOS.
Predavači:
- Mario Zulić, javnosti je najpoznatiji kao osnivač, autor i glavni urednik portala Nepopularna psihologija. Osim što je magistar psihologije, također se bavi agilnim praksama rada u organizacijama. Glavni interesi su mu psihologija psihodelika i seksualnosti te psihoterapija. Trenutno vodi obrt ReMaster te se educira u području kognitivno-bihevioralne psihoterapije.
- Davor Dubravić, diplomirao je psihologiju 2017. i od tada radi u savjetovalištu za spolno zdravlje. Edukant je kognitivno-bihevioralne terapije te educirani savjetnik spolnog zdravlja pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Autor je više stručnih priručnika o mentalnom i spolnom zdravlju, uključujući priručnike za prevenciju hepatitisa i podršku osobama koje žive s HIV-om. Aktivno djeluje u području smanjenja štete kroz rad u više lokalnih i međunarodnih tijela. Ima višegodišnje iskustvo u savjetovanju opće populacije, roditelja i osjetljivih skupina te je član udruge Nepopularna psihologija.
Fizička aktivnost i mentalno zdravlje- Granica između benefita i opsesije
Srijeda, 19. veljače rezervirana je za dva predavanja. Prvo se održava s početkom u 18:30 h putem sljedeće poveznice. U temu predavanja uklapa se izreka "U zdravom tijelu, zdrav duh", a o dubljoj vezi između fizičke aktivnosti i mentalnog zdravlja upoznat ćemo se kroz znanost. Može li vježbanje zaista poboljšati raspoloženje, smanjiti stres i čak spriječiti kognitivni pad? I gdje je granica između zdravog treninga i nezdrave opsesije?
Na predavanju ćete saznati: na koji način tjelovježba poboljšava mentalno zdravlje, kako redovita tjelovježba doprinosi smanjenju simptoma anksioznosti i depresije, koji su najbolji oblici fizičke aktivnosti za mentalno zdravlje, koja je veza između tjelovježbe i zdravlja mozga te kada vježbanje prelazi u ovisnost i kako to prepoznati.
Predavačica:
- Lucija Ivanda, univ. bacc. psych, studentica diplomskog studija psihologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Aktivna članica udruge studenata psihologije STUP i udruge Nepopularna psihologije. Najveći interes ima u području mentalnog zdravlja i utjecaja životnih navika na blagostanje.
Overthinking i njegova uloga u anksioznosti
Drugo predavanje slijedi u 20 h, na novoj poveznici, s temom uloge overthinkinga u anksioznosti. Overthinking je termin za koji smo sigurni da se većina naših pratitelja upoznala, a mnogi bi se vjerojatno složili da je ono etiketirano kao negativan i neproduktivan način razmišljanja. No, gdje je točno granica između "produktivnog" razmišljanja i overthinkanja? I kako si pomoći kad primijetimo da overthinkamo?
U ovom predavanju dotaknut ćemo se tema: Što je anksioznost i overthinking?, Kada zdrava razina anksioznosti prelazi u psihičke poteškoće?, Zašto nam se čini da je sve više mladih anksiozno?, Koja je veza između naših misli, emocija, tijela i ponašanja? i Koje su nam tehnike na raspolaganju u borbi protiv overthinkinga?
Predavačica:
- Kati Kezić, psihologinja i edukantica drugog stupnja kognitivno-bihevioralne terapije. Završila je studij na Sveučilištu u Zadru, a danas radi kao psiholog u Centru za odgoj i obrazovanje "Juraj Bonači" Split na odjelu za odrasle osobe s intelektualnim poteškoćama te surađuje s Udrugom "Osmijeh" na Šolti kroz individualni rad s djecom. Članica je udruge Nepopularna psihologija.
Očekujemo vas u što većem broju! Do tada, prisjetite se kako smo obilježili 16. i 15. Tjedan psihologije.